Banány sa pestujú na plantážach, v drvivej väčšine prípadov monokultúrnych (nič iné ako banány na plantáži nenájdete). To veľmi vyčerpáva pôdu a tak sú banánovníky hnojené, aby mali dosť živín pre svoj rast.
Banány sú najviac chemicky ošetrovanou plodinou určenou pre konzumáciu. Ochraňujú ich proti hmyzu, plesniam, červom, burine atď. Po zbere sa nezrelé trsy dezinfikujú a aplikuje sa na nich fungicídny prostriedok.
Ak niekto zvolí variantu Bio, je tejto chémie ušetrený. Bio banány sa pestujú v zmiešaných kultúrach (ako tomu bolo kedysi) spoločne s napríklad pomarančovníkmi alebo kávovníkmi, aby pôda nebola jednostranne vyčerpávaná. Proti ochoreniam sa používa postrek na báze oleja alebo cesnaku.
Rast
Banánovník je rod bylín z čeľade banánovníkovitých /Musaceae/. Zahŕňa ako zakrpatené druhy vysoké len niekoľko desiatok centimetrov, tak aj zástupcov vyšších bylín /až 16 metrov/.
Z jedného podzemku banánovníka vyrastá kmeň, ktorý po asi roku vytvorí veľké súkvetie. Na ňom postupne rozkvitnú fialovo-červené kvety, ktoré sa otvárajú navečer a majú omamnú vôňu. Neskôr sa pretransformujú na „prstovité“ plody. Desať až 20 takýchto prstov vyrastá následne z jednej „ruky“ označovanej ako rad plodov. V jednom zväzku nájdeme združených 5 až 20 týchto radov. Po dozretí úrody rastlina už viac neplodí.
Najnovšie komentáre