Pestovanie

Banány sa pestujú na plantážach, v drvivej väčšine prípadov monokultúrnych (nič iné ako banány na plantáži nenájdete). To veľmi vyčerpáva pôdu a tak sú banánovníky hnojené, aby mali dosť živín pre svoj rast.

Banány sú najviac chemicky ošetrovanou plodinou určenou pre konzumáciu. Ochraňujú ich proti hmyzu, plesniam, červom, burine atď. Po zbere sa nezrelé trsy dezinfikujú a aplikuje sa na nich fungicídny prostriedok.

Ak niekto zvolí variantu Bio, je tejto chémie ušetrený. Bio banány sa pestujú v zmiešaných kultúrach (ako tomu bolo kedysi) spoločne s napríklad pomarančovníkmi alebo kávovníkmi, aby pôda nebola jednostranne vyčerpávaná. Proti ochoreniam sa používa postrek na báze oleja alebo cesnaku.

f

f

Rast

Banánovník je rod bylín z čeľade banánovníkovitých (Musaceae). Zahŕňa ako zakrpatené druhy vysoké len niekoľko desiatok centimetrov, tak aj zástupcov vyšších bylín (až 16 metrov).

Z jedného podzemku banánovníka vyrastá kmeň, ktorý po asi roku vytvorí veľké súkvetie. Na ňom postupne rozkvitnú fialovo-červené kvety, ktoré sa otvárajú navečer a majú omamnú vôňu. Neskôr sa pretransformujú na „prstovité“ plody. Desať až 20 takýchto prstov vyrastá následne z jednej „ruky“ označovanej ako rad plodov. V jednom zväzku nájdeme združených 5 až 20 týchto radov. Po dozretí úrody rastlina už viac neplodí.

By Georgia De Lotz

Georgia de Lotz

f

f

Odrody bananov

Ovidiu Creanga

Odrody

Plody banánovníka sú žiadanou komoditou, kvôli ktorej boli zástupcovia čeľade Musa skultúrnení a rôzne šľachtení. Okrem známych mäkkých a sladkých odrôd banánov (dezertných) tu patria aj príbuzné škrobovité banány na varenie. Plod banánu obsahuje semená, preto sa najviac pestujú bezsemenné odrody, ktoré sa rozmnožujú pomocou klonovania (odrezkami, odnožami). Sú tak ale ďaleko náchylnejšie k chorobám.

Na svete existuje viac ako 1000 odrôd banánov z ktorých najznámejšou je Cavendish. Tá tvorí okolo 47 percent celosvetovej produkcie. Banánovníky Cavendish sú schopné vysokých výnosov na hektár a zároveň vďaka ich nižším kmeňom sú menej náchylné na škody spôsobené prostredím, napríklad búrkami. Tieto plantáže sú známe aj tým, že sú schopné sa rýchlo spamätať z prípadných prírodných katastrof. Celkovo sa na celom svete vyprodukuje približne 50 miliárd ton týchto banánov.

Prakticky všetky banány, ktoré sú dodávané do USA a na Európske trhy, sú odroda Cavendish. Sú totiž vhodnejšie pre medzinárodný obchod, pretože sú odolnejšie pre globálne cestovanie ako iné odrody.

Zároveň je však nutné dodať, že práve odroda Cavendish čelí v posledných desaťročiach  plesňovej tzv. panamskej chorobe označovanej ako TR4. Fungicídy a fumiganty sú proti nej zatiaľ neúčinné. Podobná choroba zničila v 50tych rokoch celú obľúbenú odrodu Gros Michael. Preto sa vedci na celom svete už niekoľko rokov snažia o vyklonovanie rezistentnej odrody s podobnými vlastnosťami ako má odroda Cavendish.

Zber

Keď sa na banánovníku začnú tvoriť banánové plody, okamžite naň nasunú plastový kryt – vak. Plody rastú pod takýmito „čiapkami“ , ktoré ich udržiavajú v prostredí s rovnakou teplotou a vlhkosťou a nikto a nič (vrátane hmyzu) k nim nemá počas dozrievania trvajúceho približne 11 týždňov prístup. Banány nikdy nedosiahnu plnú zrelosť, vždy sa zbierajú zelené (stupeň 2 ) a je pritom jedno či sú určené na export alebo lokálny predaj.

f

Banány sa aj dnes zbierajú tak, ako pred stáročiami. Zberač držiaci dlhú rúčku so sekáčom pripevneným na konci sa priblíži k plodom, šikovne ich nadvihne vo výške a odreže. Trs banánov, ktorý môže vážiť 20-60 kg sa zosunie na chrbát druhého zberača, ktorý stojí vedľa neho.

f

Ten ho opatrne prenesie na lanovku, ktorá spája plantáž so skladom a baliarňou. Aby sa banány na ceste lanovkou neotlačili, vkladajú sa medzi jednotlivé trsy, mäkké preložky.  V sklade sa potom plody rozdelia na menšie časti, hodia do nádrží so špeciálnou tekutinou na dezinfekciu a dlhodobú konzerváciu.

f

Neskôr sa banánové trsy zabalia do polyetylénu a vložia do prepravných kartónov. Takto absolvujú najčastejšie cestu po mori do ďalších krajín. Kmeň, z ktorého boli plody odrezané, odumrie, no koreňová sústava vyháňa zo zeme nové výhonky. Celý proces zberu trvá len niekoľko hodín, nakoľko je veľmi dôležité, aby sa banány vydali na svoju cestu čím skôr.

f

Cyklus od malého výhonku po strapec banánov trvá 9-12 mesiacov. Banány však nemajú sezónu. Rastú, kvitnú a dozrievajú priebežne po celý rok.

Bananas in plastic bag
Banány v plastovom vaku
Banana picker
Zberač banánov
Banány na lanovke
Banany na lanovke do skladu
Bananas separated
Banány s preložkami
Banana desinfecition
Dezinfekcia banánov
Map Africa banana
Producenti banánov – Afrika

f

Banana map America
Producenti banánov – Južná a Latinská Amerika

Kde sa pestujú

Napriek tomu, že na Slovensko sa banány dovážajú predovšetkým z krajín Južnej a Latinskej Ameriky a Afriky, najväčšími svetovými producentami banánov sú Ázijské krajiny.  Najviac banánov sa urodí v Indií, Číne a na Filipínach, ale produkcia v týchto krajinách slúži prevažne pre domácu spotrebu.  Až na štvrtom mieste je Ekvádor, odkiaľ sa banány dovážajú k nám.

Afrika

Banány, ktoré pochádzajú z Afriky sa k nám dovážajú predovšetkým z Ghany, Kamerunu alebo Pobrežia Slonoviny.

Južná a Latinská Amerika

Medzi najväčších dovozcov banánov z tejto oblasti patria Ekvádor, Kostarika, Kolumbia a Mexiko.